Past Honorees


First Elected Government of Washington, DC

Honorable Walter E. Washington,*Mayor
Honorable Walter E.Fauntroy, Congressional Delegate
Hon. Sterling Tucker, Chairman
Hon. Douglas E. Moore
Hon, Jerry A. Moore
Hon. David A. Clarke*
Hon. Polly Shackelton*
Hon. William Spaulding
Hon. Willie J. Hardy
Hon. Marion Barry
Hon. Julius W. Hobson, Sr.*
Hon. John A. Wilson *
Hon. Arrington Dixon
Hon. Nadine Winter
Hon. James Coates

First Elected School Board – 1968

Hon. Anita Ford Allen
Hon. Martha Swain
Hon. John H.Treanor, Jr.
Hon. Edward Hancock*
Hon. Nelson C. Roots*
Hon. Dr. John A. Sessions*
Hon. James E. Coates
Hon. Mattie G. Taylor
Hon. Muriel Alexander*
Hon. Julius W.Hobson, Sr.*
Hon. Albert A. Rosenfield*

 

Hall of Famers (Listed in the Order of Induction)

National Award

Vacant
Dr. Billy Taylor
Dick Gregory
Denyce Graves
Vacant
Cathy Hughes
Hugh B. Price
Joe Madison
Vacant
Chuck Brown

Regional Award

Vacant, 2000
Vacant, 2001
Vacant, 2002
Patrick Ellis
Michael McLeese
Lacey C.Wilson, Jr.
Vacant, 2005
James “J B “ Brown
Joseph Roberts, Jr.
Dr. Patricia McGuire
Vacant 2008
Vacant, 2009
Dr. Robert Dibble
J.C. Hayward

Business

John Hechinger*
Ben & Virginia Ali
Winifred Coward Lee*
Margaret B. Stewart
Julia P. Marshall
William & Velma Johnson
Vera Majett
Howard Politzer
Vacant. 2009
Barbara B. Lang

Civic/Community Development

Patricia W. Morris*
Russell Simmons
Lloyd Smith*
Gladys Mack
Kent Amos
Joseph Hairston, Esq.
Theresa Howe Jones
Maudine Cooper
William and Sharon Murphy
Yetta Galiber

Communication

Joseph C. Cooke*
Jim Vance
Simeon Booker
Barry F. Scher
Jerry Phillips
William Raspberry
Susan Kidd
Bruce Johnson
Dorothy Gilliam
Maureen Bunyan

Cultural Arts

Mildred K. Ellis*
Doris Winifred Jones
Georgette Seabrooke Powell
Sam Gilliam
Charles Atherton*
Dolores Kendrick
Dr. Eleanor Traylor
Camille Akeju
Lou Stovall
Dr. Anthony Gittens

Education

Dr. James L. Jones
Dr. Paul Phillips Cooke*
Dr. N Joyce Payne
Peggy Cooper Cafritz
Vera M. White
Dr. Barbara Talbert Jackson
Dr. Marilyn Tyler Brown
Maria Tukeva
Dr. Shelvie A. L. McCoy
Geralyn Wicker

Health

Dr. Patricia Davidson
Dr. W. Lester Henry
Dr. Frederick Chapman Green
Dr. Vivian W. Pinn
Margie Scott Word
Drs. Roselyn & Charles Epps
Dr. Bette L. Catoe
Ronald Clark
Dr. William F. Matory*
Dr. Lucile Adams-Campbell

Law

Jack H. Olender, Esq.
Ruth Hankins-Nesbitt, Esq*
Judge William B. Bryant*
Judge Norma Holloway Johnson
Judge Julia Cooper Mack
Elaine R. Jones, Esq.
Togo West, Esq.
Allie Latimer, Esq.
Judge Mary Gooden
Terrell Elliott Hall, Esq.

Politics/Government

Hon. Hilda Howland Mason*
Hon. Wilhelmina Jackson Rolark*
Eddie N. Williams, Esq.
Hon. Gilbert Hahn, Jr.*
Vacant,2004
Hon. Sharon Pratt
E. Veronica Pace
Barbara Lett Simmons
Hon. Linda Cropp
Dr. Maurice Jackson

Religion

Rev. Lewis M. Anthony
Rev. Edgar L. Williams*
Vacant
Rev. Leon Lipscombe
Rev. James O. West*
Dr. A. Knighton Stanley
Rev. John William Wimberly
Dr. Cain Hope Felder
Rev. Frank D. Tucker
Vacant

Science/Technology/ Architecture

Dr. Maxine Singer
John A. Koskinen
Dr. Warren K. Ashe
Dr. George R. Carruthers
Dr. Zaki Sherif
Dr. Jesse L. Bemley
Harry G. Robinson
Paul S. Devrouax,Jr.*
Charles I. Cassell
Dr. Garnett Wood

Sports

Vacant
Robert C. Bobby Mitchell
William V. “Willie” Woods
Vacant, 2003
Fred L. Valentine
Dr. A. José Jones
Robert Headen
Frank P. Bolden*
Lucille Hester
Rose Harper

Diamond Legacy Award

Judge Eugene N. Hamilton, 2004

Lifetime Legacy Award 

Dr. Dorothy Irene Height, 2002*
Dr. C. DeLores Tucker, 2006*

 

Posthumous Inductees

2000

Dr. Carter G. Woodson
Patricia Roberts Harris
William Henry “Stud” Greene
Mitch Snyder

2001

Pearl Bailey
Ralph Waldo “Petey” Greene
Mortimer Charles Lebowitz
Dr. Mary Church Terrell
Bishop Smallwood E. Williams

2002

Dr. Charles Drew
Marvin Gaye
Pamela Churchill Harriman
B. Doyle Mitchell, Sr.
Lucille Banks Robinson Miller
Hon. William S. “Turk” Thompson

2003

Cardozo Sisters
Todd Duncan
Leonard “Lenny” Ford
H. Carl Moultrie

2004

Rev. Ernest R. Gibson
Alfred L. Goldson
Kimi O. Gray
Theodore Hagans

2005

Charlotte Chapman
Katherine Graham
Chester A. Higgins, Sr.
Carl T. Rowan
Dr. Charles Harris Wesley

2006

Charles Bryant
Rev. David Durham
Paul Gatling
Dr. Lorraine Anderson Williams

2007

Iraline Green Barnes
William Thomas “Keter” Betts
Hon. Harry L. Thomas, Sr.

2008

Effie Slaughter Barry
Rev. John Dallas Bussey
Frances “Frankie” L. Murphy

2009

Dr. Warren Strudwick
Bishop S.C. Madison
Dr. William Rumsey, Sr.

 

*Asterisk indicated deceased